Taniec ludowy to element kultury każdego kraju. Wszelkie jego odmiany jakie rozwinęły się także poza granicami naszego kraju charakteryzują się bardzo często formami folklorystycznymi, zbliżonymi do tych jakie występują w poszczególnych regionach Polski.

Najbliższe nam pod względem pieśni ludowych oraz tańca są z pewnością formy muzyczne pochodzące z krajów ościennych o słowiańskich korzeniach. Na początek Czechy i ich polsko brzmiący taniec, czyli polka. Jest tańczony w szybkim tempie, jego metrum to 2/4. Rozpoznawany jest przez większość osób, a ci którzy mieli okazję go tańczyć wiedzą, że potrzeba do tego ogromnych pokładów energii. Powstała na początku wieku XIX i szybko się rozpowszechniła, szczególnie w Polsce i Niemczech.

To nie tylko taniec ludowy, ale także towarzyski, wymieniany w tamtych czasach zaraz po walcu. Jej nazwa ma ciekawą genezę i pochodzi od czeskiego słowa oznaczającego połowę. Mimo, że nie zrodziła się w Polsce nazwa ma wiele wspólnego z naszym krajem bo to właśnie na jego cześć zmieniono ją na polkę. Wśród kompozytorów polek byli Antoni Dvorak, Stanisław Moniuszko, Piotr Czajkowski, Igor Strawiński.

Inni nasi bliscy sąsiedzi a mianowicie Słowacja w swoim dorobku kulturalnym posiadają taniec o korzeniach także węgierskich jest nim odzemek określany także jako hajduk. Początkowo wykonywany był przez słowackich pasterzy, tak więc tańczyli sami mężczyźni z ciupagami w dłoniach. Jego tempo jest umiarkowane jednak jego cechą charakterystyczną, która może nieco nastręczać trudności są akrobatyczne figury. Akompaniament muzyczny dla hajduka tworzą dudy jak też instrumenty smyczkowe.

Wodząc nieco dalej palcem po mapie na południowy zachód zaraz za Słowacją znajdują się Węgry. To kraj znany z kultywowanych tradycji toteż i taniec reprezentacyjny dla tego kraju jest bardzo dobrze znany w całej Europie a jest nim czardasz, przejęty i spopularyzowany przez Cyganów. Wywodzi się z Transylwanii i składa się z dwóch części wolniejszej lassan i szybszej friss. To forma taneczna bardzo dynamiczna cechująca się zmianami figur i kroków tanecznych.

Tancerze wykonujący go mają na sobie ludowe stroje węgierskie przypominające wyglądem nasz polski strój krakowski. Jeszcze jednym godnym uwagi tańcem z nieco odleglejszej krainy jest step irlandzki. To ludowy taniec wykonywany w specjalnych butach i ubiorze odbiegającym od naszych słowiańskich strojów ludowych.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17514 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/zagraniczne-tance-ludowe/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(677): do_action('shutdown') # in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414