W tradycji polskiej oprócz typowo reprezentacyjnych tańców jak sentymentalny kujawiak, polonez oraz krakowiak rozwinęły się inne formy taneczne. Region śląski pod tym względem również może się pochwalić swoimi tańcami ludowymi, jakie są może mniej znane ale nie mniej interesujące. Ten obszar naszego kraju ma bogatą i burzliwą historię. Ponadto atrakcyjne usytuowanie geograficzne i naturalne bogactwa spowodowały, że krainą śląską interesowały się państwa ościenne, bynajmniej nie w celach turystycznych, ale jako chęć zagarnięcia tych ziem.

Działania te nie pozostały bez wpływów, które przejawiają się w oryginalnej kulturze i obyczajowości Śląska. Toteż tańce śląskie jakie zdołały się ukształtować przez wiele lat stały się dosyć ciekawą mieszanką. Głównym reprezentantem tamtejszego folkloru jest Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Natomiast pośród ludowych tańców śląskich znajdują się trojak, gołąbek, mietlorz, zajączek, waloszek, kozirajka, gąsior.

Najbardziej rozpowszechnionym na terenie całej Polski jest trojak. Jego nazwa pochodzi od sposobu jego wykonywania. Tańczy się go trójkami w składzie jeden tancerz i dwie tancerki. Jego cechą charakterystyczną jest dwuczęściowość. Chodzi o metrum melodii które w części pierwszej ma wartość ¾ a w drugiej 2/4. Ustawienie i ilość trójek zależna jest regionu.

W cieszyńskim trojaku każde cztery czwórki stanowią odrębny zespół. Wiele różnic dotyczy także ustawienia tancerek względem tancerza. Gołąbek z kolei to taniec wykonywany na całym Górnym Śląsku. Jego melodia także jest zróżnicowana pod względem szybkości i wykonywanych w poszczególnych częściach figur tanecznych. Jego metrum to 2/4 a ilość par jest dowolna.

Kolejnym ciekawym tańcem nie tylko pod względem nazw,y ale także wykonania jest zajączek, rozpowszechniony zwłaszcza w okolicach Katowic, Bytomia, Rybnika i Lublińca. Tańczony jest w parach a ich ilość jest dowolna. Jego nazwa niejako wiąże się ze sposobem wykonania, ponieważ tancerka w pierwszej części ucieka przed partnerem, który ją goni dodatkowo klaszcząc w dłonie i zachęcając ją do obrotów. Druga część cechuje się głównie przytupnięciami i obrotami.

Waloszek zwany także Waloszkiem Śląskim jest bardzo rozpowszechniony na całym Górnym Śląsku. To walczyk, który bywa tańczony do wielu różnych melodii i może mieć charakter luźnej zabawy bądź też tańca towarzyskiego.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17441 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 409

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/slaskie-tance-ludowe/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:414 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3720): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(298): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(323): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(677): do_action('shutdown') #7 [i in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 414